Trophies

Trophy Title Class Note Holder Crew
75th Anniversary Cup BOD BOD PHC SH Roshanara Fernando Joseph Kenny
Alton Cup All BHC SH Marc Wilson Mini Trepte
America's Cup BOD BHC Duncan Fraser Gail Fraser
Ant Island Trophy All BHC SH Jon Trepte Mini Trepte
Bank Trophy All BHC SH Mohan Balasuriya Per B Svendsen
Bart's Bash BOD BHC SH Jordan Bolling
Bart's Bash Enterprise ENT BHC SH JHTC Appuhami KAN Kithsiri
Bart's Bash Laser LAS BHC SH PNPK Disanayake
Bart's Bash Opti OPT Jehan De Silva
Biesterveld Cup All BHC SH Duncan Fraser Jeremy Bolling
Boat Handling Competition
Bowen Northway All BHC PHC Roshanara Fernando Rob Moore
Brown's Shield BOD SH Marc Wilson Mini Trepte
Burton Trophy All BHC SH Purajitha Taldena Richard Gould
Carlsberg Cup All BHC SH Ernst Prachatik
Clingan Shield BOD BHC PHC Mini Trepte Kethaka Weerasuriya
CMYC Tuskers 15 BOD15
CMYC Tuskers 50 BOD50
Commodore's Race All BHC Dhanika Nanayakkara Janaka Krishan
Commodore's Race Optimist OPT Akshan Jirasiniha
Coronation Cup BOD BOD Per G Hansen Janaka Krishan
Craven Cup BOD BHC SH BOD Roshanara Fernando Janaka Krishan
CSFC Open Trollng Fishing Fishing Comptetition
Diamond Jubilee Cup BOD BOD SH Anil Gunawardana Michelle Gunawardana
Dowbiggin Cup BOD BHC PHC SH BOD Mini Trepte Richard Gould
Dr Nihal Jinasena Memorial Cup All BHC PHC SH
Dunlop Bell All BHC SH NGMU Ghanawardana
Dunlop Bell Optimist OPT Joshua Karpinski
Enterprise Fleet Race ENT PHC SH
Euro Regatta All BHC PHC Roshanara Fernando Joseph Kenny
Euro Regatta Optimist OPT Allison Maher
Fleet Race All BHC PHC SH
Fleet Race Enterprise ENT BHC PHC SH
Fleet Race Laser LAS BHC PHC SH
Fleet Race Laser OTL LAS BHC SH
Fleet Race Opti OPT SH
Fleet Race OTL All BHC SH
Freelanka Trophy OTL All BHC Anil Gunawardana Michelle Gunawardana
Freelanka Trophy PHC All BHC PHC Richard Gould Mini Trepte
Golden Jubilee Cup All BHC SH Mini Trepte Janaka Krishan
Gorman Goblet Jonquil Nicholl Simon Langan
Hornet Handicap Ho, En, GP14 BHC PHC Mini Trepte Joseph Kenny
Howell Cup BOD BHC RCYC
Intercontinental Trophy BOD BHC Lalin Jirasinha Devin Goonewardena
Jeffrey's Cup All BHC PHC SH Jonquil Nicholl Simon Langan
Jeremy Bolling Shackle GP14 PHC Trophy BOD PHC SH Devin Goonewardena NGMU Ghanawardana
Jeremy Bolling Shackle GP14 Trophy BOD SH Anil Gunawardana Michelle Gunawardana
Jeremy Bolling Shackle Laser Trophy LAS BHC Kethaka Weerasuriya
Jeremy Bolling Shackle Optimist Trophy OPT Jehan De Silva
Jevian Trophy Ho, En, GP14, Cat BHC PHC Rob Moore Millie Moore
Laser Fleet Race LAS BHC PHC SH
Lipton Cup All BHC Mini Trepte Janaka Krishan
Lipton Cup Optimist OPT Per F Svendsen
Maersk Trophy All BHC SH Anil Gunawardana Michelle Gunawardana
Maersk Trophy Optimist OPT Allison Maher
MiniBees MB
Mission to Seamen All BHC PHC SH Purajitha Taldena Richard Gould
Mobil Oil Cup BOD BHC SH BOD Rob Moore
Mobil Oil Cup Optimist OPT Nadine de Rosayro
Mobitel Regatta Richard Estaugh Jeremy Bolling
Open Enterprise Race En BHC SH KC De Soyza WAS Weeratunga
Open GP14 Race BOD BHC SH WA Roshil Nishantha NGMU Ghanawardana
Open Laser 4.7 Race LAS BHC SH Kethaka Weerasuriya
Open Laser Radial Race LAS BHC SH PNPK Disanayake
Open Laser Standard Race LAS BHC SH KVN Dimal
Open Optimist Race OPT BHC SH Jehan De Silva
Poya Night Race All BHC PHC SH
Qantas Cup All BHC SH Anil Gunawardana Michelle Gunawardana
Quaich Challenge All BHC PHC Jonquil Nicholl Simon Langan
RA Mess Challenge Cup BOD BHC Nadine de Rosayro Pramukshi Kariyawasam
RCYC 20 Indian Cup All
RCYC Barker Bowl All
RCYC Benest Cup
RCYC Commodore's Race All
RCYC Commodore's Race Opti OPT
RCYC Enterprise Ent BHC SH WMC Marambe GPP Karunarathna
RCYC GP14 BOD BHC SH Devin Goonewardena Anil Gunawardana
RCYC Laser LAS BHC SH WA Roshil Nishantha
RCYC Lipton Cup All
RCYC Logan Cup All Graham Fraser KDS Kumara
RCYC Opti OPT BHC SH Dhanika Nanayakkara
RCYC Rear Commodore's Race All
RCYC Regatta Ent, GP & Laser All BHC PHC SH PDDS Rajapaksha
RCYC Trophy All BHC PHC SH Ramali Perera
RCYC Vice Commodore's Race All
Rear Commodore's Race All BHC Roshanara Fernando WMC Marambe
Rear Commodore's Race Opti OPT Dimitri Goonewardena
Royal/Thomian Laser Regatta LAS
Royal/Thomian Opti Regatta OPT Kethaka Weerasuriya
Ruhunu Challenge Trophy Optimist Akiel Jayawardene
Samurai Cup All
Seabird Challenge Cup BOD BHC SH Duncan Fraser Gail Fraser
Tyros Trophy All BHC Ernst Prachatik
Vice Commodore's Race All BHC PHC SH Jonquil Nicholl Gay .
Vice Commodore's Race Optimist OPT Kimberly Karpinski
Walker Challenge Cup All BHC SH Ernst Prachatik
YASL Nationals Enterprise All Lalin Jirasinha Radheeka Jirasinha
YASL Nationals GP14 All WA Roshil Nishantha NGMU Ghanawardana
YASL Nationals Laser 4.7 All Nisal Walpola
YASL Nationals Laser Radial All Nadine de Rosayro
YASL Nationals Laser Std All KGCUS Bandara
YASL Nationals Novice All Tilak Conrad
YASL Nationals Optimist All Dhanika Nanayakkara
YASL Nationals Windsurfing All Priyantha Gunawardene
YASL Navy Challenge All BHC SH WA Roshil Nishantha NGMU Ghanawardana